Využití koní v 19. století - Londýn
4. 4. 2008
- Typy kočárů, které se používaly v Londýně (Drožky): Drožky představovaly hlavní dopravní prostředek města. Bylo jich více než omnibusů a tramvají. Hlavním typům drožek se říkalo "Švihák" a "Bručoun".
- Švihák - Dvoukolový fiakr byl rychlejší a mnohem elegantnější než Bručoun. Jeho majitelé bylo bohatší a ejich koně měli lepší kondici.
- Bručoun - Čtyřmístný fiakr byl mnohem obyčejnější, ikdyž praktičtější. Byl prostornější, vešlo se do něj více zavazadel. Nejčastěji vozil lidi na nádraží.
- Tmavý kůň - není kočár, ale Fiakrův kůň. Byli to většinou hnědáci a ryzáci. Šedáci byli méně populární, protože špína na srsti byla mnohem patrnější. Koně se za dva až tři roky vyčerpali a byli prodáni koňským handlířům.
- Útulna drožkářů - Některá stanoviště drožek byla vybavena útulnami, kde se mohli drožkáři ohřát a občerstvit. Drožkáři se v nich tísnili, ale byli aspoň chráněni před nepohodou.
- Drožkář - život drožkáře byl ve městě velmi obtížný. Pracovali dlouhou dobu, většinou více než 16 hodin denně.
- DROŽKA - Drožku většinou táhl jen jeden kůň. Převážela maximálně 6 cestujících rychlostí do 24 km/h.
- KOŇKA - Táhli ji dva koně. Vešlo se do ní až 48 lidí a ujela až 11 km/h. Koňky se používaly až do konce 19. století. V téže době v Londýně jezdilo 350 koňmi tažených tramvají. Vzhledem k nižší hmotnosti vozů a pohybu kol po ocelových kolejích se koně tolik nenadřeli. Ale ne na dlouho. Velice záhy měly tramvaje dvojnásobnou kapacitu cestujících.
- OMNIBUS - Táhli ho 3 koně. 28 pasažérů mohlo jet rychlostí až 13 km/h. V Londýně se používalo asi 800 koňmi tažených omnibusů. Koně museli vydávat značnou sílu, aby plně naložený omnibus utáhli. Koně se měnili dvakrát denně.
- cena za jízdu - Drožkář si najímal drožku s dvěma koňmi za 18 šilinků (90 pencí) denně (35 Kč). Za jednu míli si účtoval maximálně 2,5 pence.
- Jízdní policie - byla nejdříve nasazena na méně osídlených předměstích Londýna. Od roku 1870 napomáhala také při řízení dopravy v centru města.
- Dopravní nehody - V londýnských ulicích docházelo velmi často k dopravním nehodám. Neskládaly se totiž žádné řidičské zkoušky, a tak se dovednost řídit kočár velmi lišila. Projíždět zatáčku nepřiměřenou rychlostí bylo opravdovým hazardem. Projíždějící vůz většinou zasáhl ojí protijedoucí zvíře do hrudníku.
VÝZVA: Nově je zavedená poradna on-line pro všechny ty, které něco trápí. Od školy až po psychické problémy. Odpovědi rychle + možnost zachování naprostého soukromí. ZDE
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář